Sunucu Optimizasyon

Hakkında detaylı bilgi
h1

TTNETDC

Sunucu Optimizasyonu nedir ?

Web sunucularının performansını etkileyen en önemli husus yazılımlardır, bu yazılımların sunucu donanımı, sunucu içerisinde yayın yapacak web sitelerinin durumuna göre seçilmesi ve konfigüre edilmesi sunucu optimizasyonu kavramını tanımlar. Başarılı bir sunucu optimizasyonu ile sunucu kaynakları minimum seviyede kullanılır, sunucu performansı artar, çıkabilecek sürpriz problemlerin oranı minimuma iner.

10000+ fiziksel ve sanal sunucu optimize referansı, %96 başarılı operasyon oranı, 10 yıllık uygulama tecrübesi, onlarca farklı çözüm senaryosu.


Yaptığımız optimizasyon işlemleri bize özel olup başka bir firma yada kişi tarafından yapılabilmesi mümkün değildir. Optimizasyon işlemleri sadece Cpanel kontrol paneline sahip dedicated, vds ve vps sunuculara yapılmaktadır, diğer kontrol panelli sunuculara destek verilmemektedir.

Hızlı ve en iyi performans

Çözüm üretebildiğimiz konular


Aşırı işlemci kullanımı

Aşırı bellek kullanımı

Yavaş açılan sayfalarSunucu Analizi

Http get hedefli saldırılar

Sunucu seçimiSunucu taşıma/Migrasyon

Yedekleme


Neler yapıyoruz

Webserver Optimizasyonu


- Litespeed Kurulum - Optimizasyonu (1 site 2 gb ramli sunucular için ücretsiz lisans - wordpress için lscache desteği)

- Apache - PHP-FPM Optimizasyonu

- Apache - Nginx Proxy - PHP-FPM Kurulumu ve Optimizasyonu

- HTTP/2 ALPN-h2 - HSTS - Gzip - Mod_Expires Aktivasyonu

- SSL/TLS Versiyon ve Cipher Optimizasyonu

- Memcache ve Memcached Kurulumu (İsteğe bağlı)

- Proxy nginx yapılandırması timthumb veya benzeri özel rewrite kuralları içeren bazı modülleri desteklememektedir. Sitenizde resim boyutlandırma için timthumb veya benzeri özel rewrite kuralları olan modüller kullanıyorsanız çalışmayabilir.

- Webserver optimizasyonu web siteleriniz oluşturacağı php sorgularının sunucu kaynaklarını en az şekilde kullanmasını, aynı zamanda web sitelerinizin erişim sürelerinin iyi seviyeye gelmesini hedeflemektedir, ayrıca gelebilecek ufak çaplı http flood saldırılar için webserver tarafında düzenlemeler yapılmaktadır.

- Sunucu, scriptler ve sitelerin yoğunluk durumuna göre tarafımızdan uygun webserver seçim ve ayarlaması yapılmaktadır.

Güvenlik Optimizasyonu


- Sunucu üzerinde kritik önem arz eden, root dizinine geçiş, hesaplar arası geçiş, cgi-perl çalıştırma gibi faaliyetlerin engellenmesi amacıyla yapılan giriş seviyesi ayarları içermektedir.

- Mod_userdir düzenlemesi

- Open_basedir düzenlemesi

- Mod_security düzenlemesi

- Php.ini düzenlemesi

- Exec-Symlink,Perl,Cgi kontrolü

- Sistem ve kullanıcı taraflı dizinlerin chroot kontrolü düzenlemesi

- CXS Exploit Scanner kurulum ve optimizasyonu (Shell ve exploitler için %90 çözüm oranı) (Lisans almanız gerekir) (Cxs kurulum ve ayarları için ek ücretlendirme yapılmaktadır)

- Mysql remote yasaklama

- Ssh port değiştirme

- Açık barındırabilecek php versiyonlarının kontrolü ve buna uygun php derlemesi.

- İsteğe bağlı olarak belli limitlere kadar zararlı dosya (shell) taraması

- Rootkit kontrolü

Mysql Optimizasyonu


- Sunucunuzda yayın yapan sitelerin veritabanı kullanımı ve mevcut sunucu donanımına göre my.cnf düzenlemesi yapılmakta, mysql temp alanı disk üzerinden bellek üzerine alınmaktadır.

- İhtiyaç olması durumuna mysql versiyonu güncelleme işlemide yapılmaktadır. Bunun dışında sunucuda yayın yapan ve problemli sql sorgularına sahip olan web siteleri raporlanıp sunucu sahibine bilgi verilmektedir.

- Mysql optimizasyonunu amacı düzenli sorguların önbelleğe alınarak ihtiyaç halinde tekrar sorgu yapılmadan önbellekten geri okunması buna bağlı olarak mysql servisinin işlemci üzerindeki yükünün düşürülmesidir.

Ekstra ücretsiz düzenlemeler


- Cpanel ayarlarının düzenlenmesi

- Gereksiz servis kontrolü

- Log rotation servislerinin düzenlenmesi

- Otomatik yedekleme konfigürasyonu

- Yazılımsal firewall kurulumu

- DNS-FTP-SSH servislerinin kontrolü

- Genel sistem güncellemelerinin yapılması

- Yaptığımız optimize işlemleri sonrasında sunucunuzun performansında hiçbir değişiklik olmaz ise 3 gün içinde tüm işlemleri geri alıp para iadesi yapmaktayız.(Script veya donanım-network gibi tarafımızla ilgisi olmayan durumlar haricinde)


HATIRLATMALAR

- Tüm işlemler Cpanel kontrol paneline sahip sunucu, vps ve vdsler için uygulanmaktadır. Optimizasyona uygun olan sunucular için ödeme işlem öncesinde alınır, sonrasında sunucu işlem sırasına dahil edilir, yoğunluk durumuna göre işlemler 4-24 saat arasında tamamlanır.

- Mail servisleri ile ilgili problemler, spam sorunları gibi konularda kesinlikle hiçbir uygulamamız ve desteğimiz bulunmamaktadır.

- Optimizasyon çalışmaları gtmetrix, google pagespeed v.b. sentetik test yazılımlarında alacağınız puanlar için garanti vermemektedir.

- Optimize işlemlerinin başarımı sunucu / vps donanımı, özellikle vps-vds sunucularda ana makinaya açılan vps-vds sayısı, scriptler, hit durumu gibi birçok nedenle birebir ilişkilidir hiçbir hizmetimizde %100 garanti vermemekteyiz, işlemlere başlanmadan önce sunucu incelenecektir, optimizasyona uygun olmayan sunucular için işlem yapılmayacaktır.

- Sunucu optimizasyon işlemlerinin ileriye dönük verimli olabilmesi ve güvenlik riski yaratabilecek yeni durumların tespit ve onarımı için 4-6 ayda bir bakım hizmeti almanız önerilmektedir.

- Sunucu optimizasyon işlemleri içerisinde layer 7 http-get botnet saldırılar için herhangi bir düzenleme yapılmamaktadır. Bu tür saldırılar için ayrıca "ddos filtreleme" hizmeti satın almanız gereklidir.

- Optimizasyon işlemlerimiz instagram, twitter v.b. takipçi scriptleri için uyumlu değildir. Bu tür scriptlerin olduğu sunucularda işlem yapılmamaktadır.

- Ödeme süreçlerinde tarafımızı mağdur eden veya destek sistemimizi suistimal eden kişi yada firmalar hizmet kara listesine alınır, bu kişi yada firmalara hiçbir hizmet verilmez.

- Optimizasyon işlemleri size hiçbir zaman sitelerinizin yedekleri konusunda bir garanti vermemektedir, işlem yapılan sunucuda sonradan meydana gelebilecek bir disk arızası, dosya sistemi hasarı, cpanel kaynaklı yedekleme problemleri veya müşteri kaynaklı yaşanan güvenlik zaafiyetlerinde oluşacak veri kaybından ve yedeklerden sunucu sahibi sorumludur.


Optimizasyon işlemleri sonrası, optimizasyon kaynaklı oluşabilecek problemler için destek süremiz 5 gündür, bu süre sonrasında teknik destek almak isterseniz, talep ettiğiniz işleme göre ayrıca fiyatlandırma yapılacaktır. Destek kapsamı sadece sunucu taraflı fark edilmiş problemlerin giderilmesini kapsamaktadır, site scriptleri ile ilgili konularda yazılımsal destek sağlanmaz. Uzun süreli veya aylık destek şeklinde hizmet verilememektedir, işlemler tek seferlik paketler halindedir. Hizmetimizi tercih eden müşterilerimiz bu maddeleri kabul etmiş sayılır.

ÖNEMLİ NOT

BİZDEN HABERLER

MÜŞTERİ YORUMLARI

Güçlü Partner Markalar

Size daha iyi ve sorunsuz hizmet verebilmek için güçlü markalarla ortaklık ve partnerlik yapmaktayız.

  • hp
  • fuji
  • dell
  • cisco
  • intel
  • junpi
  • mikro
  • centos
  • plesk
  • cpanel